Polski English Svenska
Loty balonem
Loty balonem na ogrzane powietrze

Lataj z nami balonami! Zapraszamy na loty balonem w Krakowie i okolicach. Lot balonem to doskonały prezent i okazja do niezwykłych zaręczyn. Zobacz razem z nami świat z lotu ptaka i podziwiaj widoki!


Można by powiedzieć, że kontynuujemy, ale też i rozwijamy tradycję zainicjowaną w roku 1784 w krakowskim Ogrodzie Botanicznym przez krakowskich uczonych m.in Jana Śniadeckiego i Jana Jaśkiewicza. Wtedy bowiem, w rok po słynnym eksperymencie braci Montgolfier zorganizowano wzlot balonu w dzielnicy Wesoła.

Balon jest najstarszym i najbardziej niezwykłym statkiem powietrznym. Wszędzie, gdzie się pojawia wzbudza ogromne zainteresowanie. Ogromna czasza jest widoczna z bardzo dużej odległości, a na wiszący w powietrzu balon patrzą wszyscy.

Loty odbywają się tylko przy dobrej, stabilnej pogodzie, braku opadów i słabym wietrze. Dzięki temu latać może każdy, kto tylko odważy się oderwać od ziemi.

Nasza doświadczona załoga lata balonami już od wielu lat. Uczestniczymy w zawodach balonowych w całej Polsce, a nawet i na świecie. Część z nas brała udział w pierwszych zawodach balonowych w Shiraz w Iranie w maju 2010 roku.
Jesteśmy współorganizatorem Krakowskich Zawodów Balonowych i Pucharu Unii Europejskiej Balonów na ogrzane powietrze oraz współpracujemy z Harcerskim Klubem Balonowym.
Lotnictwo to nasza pasja i poświęcamy jej każdą wolną chwilę. Do tradycji przeszły już nasze wspólne noworoczne loty 1 stycznia i wielkanocne święcenie "koszyczków balonowych".

Gorąco zachęcamy do przeżycia niesamowitej przygody, jaką jest lot balonem!

Jak to się odbywa

Latamy cały rok

W lecie, ze względu na termikę, loty mogą odbywać się pomiędzy godz. 6 – 9 rano oraz między godz. 18 – 21, czyli do zachodu słońca. W zimie natomiast lot jest możliwy w ciągu całego dnia od świtu do zmroku.

Termin lotu

Należy ustalić przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym lotem. Dwa dni przed tym terminem sprawdzamy prognozę pogody i w zależności od niej podejmujemy następny krok. Jeżeli prognoza wygląda obiecująco, tzn. brak opadów, stabilne warunki i prędkość wiatru do 4m/s, przedstawiamy klientowi plan zorganizowania całego przedsięwzięcia. Gdy pogoda nie pozwala na odbycie lotu, umawiamy się na inny termin.

Organizacja lotu

Całe przedsięwzięcie trwa około 4 godzin, a sam lot balonem około 1 godzinę. Czasem zdarza się, że nasza wyprawa przedłuża się z powodu pogody lub lądowania w wymagającym terenie, w związku z tym na lot proponujemy przeznaczyć nawet pół dnia. Do obsługi lotu balonem potrzebne są cztery osoby, a ponadto najczęściej dwa samochody. Jeden, który wiezie balon w przyczepie, a drugi z osobami do obsługi lotu. Mniej więcej godzinę wcześniej w stosunku do zaplanowanego lotu wyruszamy na miejsce startu. W okolicach Krakowa są to zazwyczaj takie miejscowości jak Skała albo Słomniki. Na miejscu następuje wypakowywanie kosza i powłoki, którą trzeba napełnić gorącym powietrzem. Ten proces trwa zazwyczaj ok. ½ h. Następnie nadchodzi chwila najbardziej oczekiwana, czyli wejście do kosza i start.
Prosimy pamiętać o wygodnym obuwiu sportowym, najlepiej wyższym sięgającym ponad kostkę, a także o swetrach czy kurtkach w zależności od pory roku i czapkach z daszkiem. Teren, z którego startujemy bywa mokry nawet w lecie, a teren lądowania - kto wie? Może mokro i błotniście, ale na pewno wesoło!

W czasie lotu należy słuchać uwag pilota, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Warto robić zdjęcia, bo okazja jest naprawdę szczególna. Balon jest niesiony przez wiatr i dlatego nie zawsze wiadomo, gdzie się wyląduje. Przy lądowaniu uginamy lekko kolana, aby zamortyzować uderzenie kosza o ziemię. Systemy GPS oraz komunikacja za pomocą krótkofalówki pomiędzy pilotem balonu a samochodem pomagają się później odnaleźć, ale gdzie to dokładnie będzie i na jakim terenie nie wie nikt!

Lądowanie, spakowanie balonu i powrót do domu

Po wylądowaniu następuje staranne pakowanie balonu i powrót z kolejnej przygody balonowej. Każdy otrzymuje imienny dyplom poświadczający odbycie lotu.
Zapewniamy transport z powrotem na miejsce startu lub wcześniej ustaloną lokalizację.

Pogoda

Baloniarstwo jest sportem, który w dużym stopniu zależy od pogody.

Właściwie, to od pogody zależy wszystko! Balon zawsze leci z wiatrem - nie może wyhamować lub zmienić kursu tak łatwo jak samolot.
Dlatego latanie balonem wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Nie mogą występować opady (deszcz, śnieg) i porywisty wiatr. Maksymalna prędkość wiatru, która pozwala na bezpieczny lot to 3-4m/s bez mocnych porywów. Widzialność również musi być wystarczająco duża, dlatego też gęsta mgła i niskie chmury nie pozwalają na wzniesienie się w powietrze.

Ostateczną decyzję o locie zawsze podejmuje pilot balonu w oparciu o warunki pogodowe przed startem.Gdzie sprawdzić prognozę pogody


ICM

Numeryczna prognoza pogody Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

Zapewnia dane pogodowe z całej Polski, informując o temperaturze, opadach, ciśnieniu, sile i kierunku wiatru, widzialności i zachmurzeniu.


Awiacja IMGW

Prognozy dla lotników.


Pogodynka

Serwis pogodowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ceny

Ile kosztuje lot balonem?

Podana kwota dotyczy lotu trwającego około jedną godzinę.
W przypadku chęci dłuższego latania prosimy o kontakt.


Lot dla jednej osoby kosztuje 750 zł.
Cena dla dwóch osób to 1600 zł.Dla większej ilości osób ceny ustalane są indywidualnie.Inne usługi:

Balon jako oryginalna reklama

Duża powierzchnia balonu sprawia, że jest on idealnym miejscem na reklamę. Wielki banner na kilkupiętrowej czaszy jest widoczny z daleka i przyciąga uwagę. Możemy też umieścić reklamę na koszu balonu.


Wzloty na uwięzi

Balon przywiązany jest linami i wznosi się na wysokość kilkunastu metrów, zabierając pasażerów. Wysokość podnoszenia jest zależna od warunków pogodowych i siły wiatru.


Dojazd

W przypadku dojazdu ekipy z balonem poza Kraków, opłata wynosi 1,95zł/km.

Kontakt

Urszula Trzos

tel. +48 606 670 942
e-mail: [email protected]Urszula Trzos
Team-Kraków


NIP: 9451476301 | REGON: 351125050